Logo
Profile pic

Jáchymovské peklo

Obrazek trate
MěstoJáchymov
Délka18.5
Převýšení850

Historie a příběhy okolí Klínovce jsou silně spojeny s Jáchymovem. V okolí severočeského městečka vzniklo v padesátých letech mnoho pracovních lágrů s nelidskými podmínkami. V letech 1938–1961 prošlo uranovými doly přes 60 tisíc vězňů. Velká část byli vězni političtí, a právě ti poznali zacházení nejkrutější. Jáchymov byl po druhé světové válce obsazen rudou armádou a v roce 1946 byl zřízen národní podnik Jáchymovské doly, který podléhal zvláštnímu režimu utajení a ochrany a jehož veškerá produkce uranu putovala do Sovětského Svazu. Dnes se na tyto události pomalu zapomíná.
Spolek Barbora za pomoci Konfederace politických vězňů, referátu životního prostředí a Klubu českých turistů z Karlových Varů, vybudoval v okolí Jáchymova historickou naučnou stezku Jáchymovské peklo.
Stezka začíná na historickém náměstí Jáchymova, kde je pod kostelem, akademickým sochařem Romanem Podrázským, zbudována symbolická „Křížová cesta ke svobodě“, znázorňující jednotlivé komunistické lágry. Další zastávkou naučné stezky je kousek nad kostelem situovaný důl Svornost. Patří mezi nejstarší jáchymovské doly a je také jediným, kde dnes ještě těžba probíhá, čerpá se tu radioaktivní voda pro lázně. Šachta dolu Svornost je hluboká 532 metrů, byla opatřená větrací šachtou i štolami odvodňovacími. Po silnici, směrem na Nové město, je možné po pár desítkách metrů dojít od Svornosti k Hornickému skanzenu, který je tu budován v okolí štoly dlouhé asi 260 metrů. Její komunisty zasypané ústí bylo objeveno náhodně. K vidění je tu například katr (mříž), který bránil vězňům v útěku. V okolí ústí štoly každé návštěvě hrozivě přihlížejí strážní věže a bokem stojí vláček, který obstarával vyvážení natěžené horniny z dolu. Nad štolou stával i ubytovací tábor vězňů Svornost. S dolem ho spojovalo na dvě stě šedesát schodů, jejichž zdolání si dnes může každý vyzkoušet. Při představě výšlapu tohoto koridoru, obehnaného ostnatým drátem, po celodenní hornické lopotě v podzemí, si již člověk začne uvědomovat krutost mnohaletých trestů v jáchymovských dolech. Z lágru samotného však dnes nezbylo skoro nic, veškeré stopy byly zahlazeny. Jediným zbytkem, který se tu zachoval z původního vybavení tábora jsou tzv. korekce (samotky). Stezka dál vede okolo jáchymovského vodovodu a ústí štoly Vysoká jedle k Městskému rybníku. Ten byl zásobárnou vody, kterou se za starých časů poháněly stroje v dolech. Dál naučná stezka pokračuje exkurzí po místech bývalých dolů a táborů nucených prací Nikolaj, Eduard, Eva, Adam, Barbora, Vršek, Eliáš I, Eliáš II, Mariánská a Rovnost. Na Rovnosti, kde se těžilo stříbro již od roku 1792, byla také nejhlubší šachta revíru. 12. patro této šachty leželo v hloubce 661 metrů a jáma byla spojena překopem se Svorností. Součástí naučné stezky jsou i zastavení ryze ekologická, která upozorňují na přírodu Jáchymovska.

Zdroj: https://www.vyletnik.cz/

Průběžné výsledky

MB

1. Místo

Marek Bergauer

943 Bodů

PoziceJménoČasTempoBody
1Marek Bergauer01:39:5805:24 min/km943
Celkové Výsledky